Blues Jam at Philly Joe's

Jämmi etikett

Bluusijämmid on mõnus koht improviseerimiseks, oskuste arendamiseks, tutvuste loomiseks ja lihtsalt õhtu veetmiseks. Oodatud on kõikide pillide mängijad ning lauljad. Uutele jämmijatele oleme kirja pannud järgmise ülevaate koos soovitustega. Soovi korral võid selle lehe välja trükkida

Lavatehnika

* Trummarite jaoks on kõik lihtsaks tehtud. Laval on püsti majabändi trummari Peebu kit, võta kaasa trummipulgad ning tule mängima!
* Kitarristidele on kasutada kaks kitarrivõimu, tavaliselt Fender Deluxe Reverb ning Peavey Classic 30. Võta kaasa oma pill ning häälestaja. Võimudel kahte kanalit ei ole, aga kui võimalik, jäta pedaalid koju ning ühenda ennast otse võimu
* Bassimeestele on laval Ampeg'i võim, võta kaasa oma basskitarr või kontrabass.
* Klahvpillide valik muutub püsivalt. Alati on olemas jazziklubi Estonia klaver, vastavalt võimalustele on lisaks kasutada stage piano Nord Stage 2 EX, orel Hammond A100 koos Leslie kõlariga või Fender Rhodes elektriklaver koos võimuga.
* Lauljate ning teiste instrumentalistide võimendamisega tegeleb helindaja. Küsimuste korral DI-boxide või mikrofonide kohta pöördu helimehe poole, kelle leiad tavaliselt helipuldi juurest.

1) Ettevalmistus

* Valmista kodus ette mõned lihtsad bluusilood. Jämmile on oodatud ka algajad muusikud.
* Tule võimalikult vara kohale, siis jõuad õhtusse sisse elada, vinüülilt bluusiklassikat ning majabändi avasetti kuulata.
* Pane ukse peal nimi kirja ning tutvusta ennast jämmi korraldajale. Võta baarist jook ja tutvu uute inimestega.

2) Lavaleminek

* Jämmijad kutsub lavale korraldaja. Samad muusikud mängivad koos tavaliselt 2-3 lugu (~15 minutit).
* Lavale minnes tutvu muusikutega, kellega kohe koos mängima hakkad. Kui pead enda saundi või mikrofoni testima, tee seda võimalikult vaikselt ja kiiresti. Ära hakka mängima enne, kui kõik lavalolijad on valmis.
* Publik on tulnud jämmile muusikuid vaatama ja kuulama. Täna neid plaksutamise eest noogutuse või naeratusega.
* Peale kahe või kolme pala mängimist anna lava üle järgmisele jämmijale.

3) Kompimine ja rütmisektsioon

* Kuula ning austa igal tasemel muusikuid. Jämm ei ole võistlus ega koht ülemängimiseks. "Sit in the pocket", eesmärk on muusikasse sisse elamine, mitte suurima egoga mängija leidmine.
* Tausta mängides jälgi, et laulja või soolomängija välja kostaks.
* Sageli on parim valik mitte mängida. Solisti saatmiseks piisab tihti ainult trummist ning bassist. Lase pianistil või teisel kitarristil akorde mängida, kasuta võimalust nautimiseks ning mõne aja tagant vahetage rolle.

4) Soolod ja fillid

* Soolode järjekorda näitab bändi juht. Ära mängi soolot ega filli, kui ei ole sinu kord.
* Head soolod on vaheldusrikkad. Anna teistele märku valjemaks-vaiksemaks minemiseks või kinnilöökide tegemiseks. Alustage vaikselt ning minge sujuvalt valjemaks või hoopis alustage valjult ning minge ootamatult vaikseks.
* Anna märku, kui soolot lõpetama hakkad. Mõnikord annab bändijuht Sulle märku soolo lõpetamiseks.
* Lõpeta soolo enne kui mõtted otsa saavad. Kui soolo hästi käima ei lähe, lõpeta varem. Kui sind aga kosmiline inspiratsioon tabab, siis pane täiega ning ära mingil juhul liiga vara lõpeta!

5) Lauljad

* Laulu valides on turvaline püsida bluusi radadel, aga vahelduseks on mõnus mängida ka souli (Etta James) ja rock'n'rolli (Ritchie Valens). Rusikareegel ütleb, et jämmile sobivasse laulu sobib suupill, aga süntesaatoritega laul jämmile ei sobi. Kahtluse korral võta ühendust Rene'ga.
* Enne jämmile tulemist selgita välja nende lugude helistikud, mida laulda plaanid.
* Laulja on tavaliselt bändijuht. Bändijuht jagab soolosid, näitab laulu lõppu ning dirigeerib bändi muul moel. Kui sa bändi juhtida ei soovi või oska, valige lavalolijate seast teine juht.
* Jämmil võib mängida ka omaloomingut, kui see piisavalt lihtne on, et laval kiiresti bändile selgeks õpetada. Omalooming ei vabasta siiski tuntumate bluusilugude oskamisest.
Pilt: Philly Joe's Blues Jam 9. august 2016